
En kinesisk bloggplattform må betale over 250.000 kr til en eiendomsutvikler for æreskrenkelse etter at en blogg skrev at noen kontorbygninger hadde «dårlig energi».
Teksten, som ble publisert på WeChat i November, mente at potensielle leietagere ikke ville lykkes i omgivelser som ikke viste tilstrekkelig respekt for «feng shui-prinsippene», skriver The Guardian.
Artikkelen sammenlignet bygningene i Beijing med grisenyrer og spådde at alle leietagere ville oppleve et forretningsmessig Waterloo. Bloggen oppfordret leietagere å si opp kontrakten og finne mer feng shui-vennlige omgivelser.
Innlegget ble lest mer enn 100.000 ganger før det ble fjernet fra WeChat. Eiendomsutvikleren påberopte seg økonomisk tap og saksøkte bloggplattformen som sto bak publikasjonen.
Nå har retten i Beijing bestemt at selskapet bak bloggen må betale en erstatning på 200.000 yuan, som tilsvarer i overkant av 250.000 norske kroner.
Bygningene ble forøvrig designet av den prisvinnende irakiske/britiske arkitekten Zaha Hadid, som døde i 2016.